Příběhy našich sousedů na Jergymu

Tým žákyň z kvarty se zapojil do vzdělávacího projektu neziskové organizace Post Bellum, ve kterém zmapoval životní osudy pamětnice.

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie

V úterý 21. března vyvrcholil závěrečnou prezentací projekt Příběhy našich sousedů, kterého se zúčastnila pětice žákyň kvarty Julie Faloutová, Tereza Farská, Karolína Kunášková, Ema Kupcová a Anna Zbránková. Co vše tomu předcházelo, se dozvíte z tohoto článku:

Když byl našemu týmu nápad projektu představen, velice nás zaujal a hned jsme se přihlásily. Viděly jsme velkou příležitost jak zviditelnit zapomínané příběhy pamětníků 2. světové války a komunistického režimu a samy se o tom dozvědět více.
Jedna z nás osobně znala paní Marii Jáčovou, která se s námi ráda podělila o svůj příběh. Narodila se v roce 1933, takže prožila celou válku přibližně v našem věku.
V půlce řijna jsme nejdříve ve škole absolvovaly workshop, kde jsme se dozvěděly, jak správně provést natáčení a nahrávání pamětníka, připomněly si časovou osu zásadních událostí z dějin 20. století, které se udály za života naší pamětnice. Na začátku listopadu jsme pak konečně vyrazily do Malčic za Ještědem, kde jsme v příjemné atmosféře pořídily skoro dvouhodinový rozhovor s paní Jáčovou, ze kterého jsme nakonec vybraly kolem tří minut důležitých bodů a zajímavých příběhů z jejího života.
Částečně i kvůli selhání kamery jsme se rozhodly celý příběh zpracovat ve formě animace a doplnit ho digitalizovanými fotografiemi z rodinného archivu pamětnice. Na první animační workshop v pražské Aeroškole jsme jely 9. prosince a naučily se zde základy animace, vytvořily jsme krátká animovaná videa a rozdělily si úkoly při tvorbě materiálů na druhý workshop na konci ledna, kde jsme vyráběly samotnou animaci. Práce nebylo málo, kromě všech materiálů potřebných pro animaci jsme totiž musely vytvořit hlavně scénář a vybrat vhodná témata do videa a následně několik verzí storyboardu, ve kterém byla rozkreslená každá scéna našeho příběhu. Na druhém workshopu jsme během čtyř hodin přivedly celý příběh k životu, doma jsme k obrazu přidaly zvukové efekty, hudbu, části audia z nahrávání a vyprávění. Pro potřeby webu projektu jsme pak sepsaly životopis a vybraly vhodné fotky z života naší pamětnice.
Poslední úkol, který na nás pak čekal, bylo závěrečné představení výsledků projektu, které proběhlo v úterý 21. března v sále kina Varšava. Rozhodly jsme se vytvořit prezentaci, ve které jsme musely ve třech minutách představit naši pamětnici a proces zpracování jejího příběhu. Rozdělily jsme si prezentaci do částí tak, aby každá z nás něco říkala, uspořádaly jsme si několik zkoušek a nakonec ji odprezentovaly před plným sálem. Všechny jsme z toho byly pochopitelně nervózní, ale vše se povedlo a moc nás potěšilo, že se na nás dorazila podívat i naše pamětnice Marie Jáčová. Ve zbylém čase jsme mohly sledovat výstupy dalších žákovských týmů a také vystoupení pěveckého sboru Gaudea. Přehlídka nebyla soutěžní, takže jsme neobsadily konkrétní pořadí, ale od poroty jsme se dočkaly cenné zpětné vazby k našemu zpracování příběhu paní Jáčové. 
Účast v projektu nám přinesla spoustu zážitků a nových zkušeností, nejen v animování, ale i v managementu času, zodpovědnosti, psaní, natáčení, nahrávání, stříhání videa a zvuku a jsme rády, že jsme mohly takto přiblížit příběh naší pamětnice široké veřejnosti. Bylo to hodně zodpovědnosti a zabralo to dost času, ale stálo to za to a moc děkujeme Post Bellum za tuto příležitost.
Julie Faloutová

Pro zobrazení tohoto obsahu je nutné přijmout marketingové cookies. Klepnutím na tlačítko soubory povolíte a obsah bude možné zobrazit.


Fotogalerie