Umístění naší studentky v Ústředním kole Olympiády v českém jazyce

Studentka kvarty Zuzana Pažoutová obsadila krásné třetí místo v Ústředním kole Olympiády v českém jazyce. Zuzka soutěžila v první kategorii. Přečtěte si, co o soutěži napsala.

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie

Finále olympiády se konalo od neděle 19. do pátku 24. června v Želivě, kde jsme byli ubytováni v příjemném areálu v chatkách. 

Účastníků bylo celkem 53.  Z naší, tedy z první kategorie nás bylo 27. Ještě v den příjezdu jsme všichni zavítali do tamního kláštera na prohlídku. Porota nám zadala první slohovou práci, a to na téma V korunách stromů, které se vztahovalo oslím můstkem k nedalekému památnému stromu. V úterý soutěžící naší kategorie navštívili Lipnici nad Sázavou, konkrétně jsme byli na prohlídce hradu, Haškova domku a Památníku odposlechu. Na téma výletu jsme vypracovali druhý sloh: Noc na hradě Lipnice. Mezitím jsme museli plnit i dva gramatické úkoly. Čekal nás také částečně připravený mluvený projev před porotou. Od chvíle, kdy jsme se dozvěděli téma (v našem případě Co jsem si zapomněl/a na finále OČJ), jsme měli tři minuty na rozmyšlenou. Projev měl trvat přibližně minutu. Po každém úkolu jsme ho s porotou z jazykovědné stránky detailně rozebrali a dostali jsme tipy, co pro příště zlepšit. 

Ve volném čase jsme se ve skupinkách smíchaných z obou kategorií střídali v přípravě večerního programu, tedy her a divadelní scénky, jež odrážela vtipným způsobem události na soustředění. K tomuto účelu také denně vznikaly jakési noviny. 

I přes své počáteční obavy jsem se seznámila se spoustou milých lidí, se kterými byla opravdu radost trávit čas, a jsem velmi ráda, že jsem se v soutěži dostala tak daleko.

 Zuzana Pažoutová

Máme radost ze Zuzčina úspěchu a děkujeme jí za vzornou reprezentaci naší školy!