Grünes Gewölbe a Drážďany

Dne 7.12. 2016 proběhla exkurze vybraných studentů z německých konverzací 3. a 4. ročníků do Grünes Gewölbe (největší evropské klenotnice) v adventně naladěných Drážďanech.

Celodenní program se skládal ze tří částí. Dopoledne jsme navštívili „Grünes Gewölbe“ – „Zelenou klenbu“, která se nachází v areálu drážďanského zámku. Zde se ukrývají nejkrásnější skvosty z celého světa.

Druhou částí programu byla předem připravená prohlídka historickým centrem města, při níž studenti prezentovali jednotlivé památky – nejdříve podrobným referátem během cesty v autobuse a poté ve zkrácené verzi před konkrétní památkou.

Poslední část byla ponechána na rozhodnutí studentů, jaký z adventních trhů by nejraději navštívili. Zda například Staroněmecký trh v areálu zámku, kde se dala zhlédnout středověká řemesla, ochutnat tehdejší pečínky, placky, preclíky a vychutnat si přírodní vánoční výzdobu a výrobky.

Podobně kouzelnou atmosféru přinášel provoněný trh u Frauenkirche, kde byl bohatý výběr německých vánočních specialit, jako jsou pečená jablka, perníčky z města Pulsnitz, různé druhy štol, klobás a samozřejmě i typických vánočních nápojů, jako jsou „Glühwein“- „svařák“, „Weihnachtspunsch“- „vánoční punč“ a „Eierlikör“- „vaječný likér“.

Největší pozornost vzbuzoval ale již 582. Striezelmarkt, který se každoročně koná na tzv. Altmarktu a jehož dominantou je 14,62 m měřící vánoční pyramida s mnoha řemeslnými výrobky – jako jsou vánoční oblouky, pyramidy, hvězdy a dřevěné postavičky v podobě lesníků, vojáků, louskáčků, sněhuláků, které slouží jako nám známý František, který vánočně provoní celé nazdobené obydlí.

Adventní Drážďany nás všechny vánočně naladily.

Mgr. Václava Linhartová

 

cam04288 cam04286 cam04280 cam04278 cam04276 cam04275 cam04274