Kurs astrochemie a návštěva tokamaku na AV

Ve středu 12.11. se kvintáni našeho gymnázia poučili, jak vznikají prvky ve vesmíru, prohlédli si Klementinum a navštívili zařízení na termojadernou fúzi v Ústavu fyziky plazmatu v pražské Libni.

Astro01

Exkurze začala zajímavou přednáškou RNDr. Martina Feruse z Ústavu fyzikální chemie dr. Heyrovského AV ČR.

Astro02
Astro03
Astro04

Studenti se dozvěděli, jaké děje probíhaly ve vesmíru při jeho vzniku, jaké reakce se odehrávají na vesmírných tělesech – hvězdách, planetách, supernovách a jak tyto poznatky vědci získávají.

Astro05
Astro06
Astro07
Astro08
Po přednášce se prošli po nábřeží Vltavy k pražskému Klementinu.
Astro09
Astro10
Astro11

Původně jezuitský klášter skrývá tajemství historie počátků astronomických pozorování, nádhernou knihovnu, která sloužila později a vlastně dodnes i studentům Karlovy university v Praze a vystoupali na věž Klementina, odkud je nejkrásnější pohled na celou Prahu.

Astro12
Astro13

Exkurze končila prohlídkou modelu zařízení na výzkum termojaderných reakcí – tokamaku, poté i skutečného tokamaku a velína tohoto pravděpodobného zdroje termojaderné energie budoucnosti, na kterém pracují vědci celého světa.

Astro14
Astro15
Astro16

Studenti kvinty se tak seznámili místo hodin chemie formou krásné přednášky s dějem, který je základem vzniku energie i hmoty ve vesmíru a nahlédli do unikátního vědeckého centra, kde se jaderné fúze realizují na Zemi. Možná se některý z nich stane také vědcem zapáleným pro svůj obor jako náš bývalý student Ondřej Kudláček, který dnes pracuje ve středisku jaderného výzkumu v italském Torontu.

RNDr. A. Havlíková