“Pamlsková” vyhláška

Jak je to s naší školou si můžete přečíst dále v článku.

Milí žáci,

20. září vstoupí v platnost takzvaná „pamlsková vyhláška“ vyhláška č. 282/2016.

Ve školách se podle ní nesmí prodávat a propagovat „nezdravé“ potraviny a nápoje.

Vyhláška platí pouze pro žáky procházející povinnou školní docházkou. Protože naše škola má tyto žáky (prima až kvarta), spadá do působnosti vyhlášky v plném rozsahu, a to včetně všech věkových kategoriií (přečtěte si prosím vyhlášku pozorně).

Školní bufety budou moci nově nabízet pouze potraviny splňující nesmyslně přísné normy dané vyhláškou. Dále mléčné a masné výrobky, které budou splňovat limit na množství soli a cukru. Nejde jen o to, že v  obložených bagetách bude zakázán kečup, majonéza, hořčice, pomazánkové máslo, ochucený tvaroh a podobně. Tyto potraviny stejně naše kantýna nenabízí. Normu např. nesplňuje ani klasická dětská výživa. Vyhláška se týká také automatu na teplé nápoje, který bude muset ze školy pryč.

Školy teď mají tři měsíce na to, aby se nové vyhlášce přizpůsobily. Bez výjimky se jí budou muset řídit od 1. ledna 2017.

Vzhledem k tomu, že si plně uvědomuji nesmyslnost této vyhlášky a považuji ji za diskriminační vůči žákům středních škol, budu se společně s dalšími řediteli podílet na iniciativě, která by měla „pamlskovou“ vyhlášku změnit.

Mgr. Jaroslav Šťastný

Zápis z jednání mezi vedením školy a provozovatelem školní kantýny