Studentská výměna do Dánska

Ve dnech 8. – 14. 10. se vybraní žáci vyššího gymnázia zúčastnili první části výměnného pobytu se studenty přírodovědného zaměření z gymnázia v dánském Herningu.

Po celý týden byli žáci ubytováni v hostitelských rodinách, aby zažili všední den dánské rodiny a konverzovali v anglickém jazyce.

Během pondělí a úterý navštívili naši studenti výuku několika předmětů, vyzkoušeli si práci ve vybavených laboratořích a ve skupinách s dánskými studenty diskutovali o zadaných tématech. Slunečné pondělní odpoledne patřilo výletu na kolech a objevování blízkého okolí města.

Ve středu vyjeli všichni do Aarhusu, druhého největšího města v Dánsku, kde navštívili Steno Museum věnované historii vědy, komplex univerzitních budov, skanzen Den Gamlen a uměleckou galerii ARoS.

Ve čtvrtek jsme se zastavili u významného místa dánských dějin – runových kamenů krále Heralda I. Modrozuba v Jellingu a poté se konala exkurze do Legolandu. Zde jsme se všichni přesvědčili, že není jen pro malé děti, ale že i my odrostlejší si jeho návštěvu užijeme.

Pátek byl ve znamení loučení a cesty domů. Dopoledne jsme ještě navštívili nejstarší skandinávské město Ribe s úžasnou katedrálou a starými hrázděnými domky a národní park Vadeshavet. Prošli jsme interaktivní muzeum a alespoň na chvíli postáli na břehu moře a pak se vydali na dlouhou cestu domů. Po klidné jízdě jsme kolem druhé hodiny ranní bezpečně dorazili na náš Rybníček.

První část výměny máme šťastně za sebou a těšíme se na březen, kdy dorazí Dánové k nám.