Studentská výměna se Švýcarskem

Poznávání kultury a zvyků nové země, navázání přátelských vztahů, procvičení jazykových znalostí a dovedností – to jsou ekvivalenty, které se pojí s výměnnými pobyty studentů v zahraničí.

I v letošním roce měli studenti naší školy možnost se této výměny zúčastnit. Koncem června navštívilo 25 studentů naši partnerskou školu ve švýcarském Heerbruggu v kantonu Sankt Gallen. V rámci bohatého programu bylo možné obdivovat krásy švýcarských Alp, ochutnat výborné čokoládové pralinky přímo z výroby, plavit se po Rýnu a vidět největší vodopády v Evropě, zavítat na německou stranu do města Kostnice, které je spjato s mistrem Janem Husem. Rovněž škola a sportovní aktivity vyvolaly u našich studentů obrovský zájem.

Reciproční návštěva se konala v polovině září. Věřím, že jako  nám se líbilo ve Švýcarsku, tak se našim hostům líbilo nejen například v liberecké synagoze či na liberecké radnici, ale i například ve sklárně Lindava, na hradě Kost, muzeu a výrobním závodě Škoda Mladá Boleslav nebo v Praze, kde měli příležitost projít při krásném počasí celou Královskou cestu. Rovněž návštěva školy a sport vzbudily mnoho pozitivních ohlasů.

Věřím, že tato výměna svůj účel splnila a že zároveň obohatila o nové přátele a zážitky mnoho mladých lidí, kteří se jí zúčastnili.

Ráda bych ještě poděkovala zúčastněným kolegyním a kolegovi (Margit Kopp, Zuzana Hegrová, Martin Poživil), kteří se na zdárném průběhu výměny podíleli.

 

Mgr. Renata Němcová