Terénní exkurze do Krkonoš

Opět po roce se studenti historicko-zeměpisného semináře ve 3. ročníku vydali na přechod Krkonoš.

V pondělí 5.6. jsme se po ránu přepravili vlakem z Liberce do Harrachova, kde nás čekala exkurze do místní sklárny, která patří k nejstarším na světě. Pěšky jsme si vyšlápli po mamutím můstku na vrchol Čertovy hory, kde jsme odlovili kešku typu wherigo. Po hřebeni jsme pak se zastávkou u Janovy skály došli až na Studenov, kde se naším útočištěm se stala stejně jako vloni útulná turistická chata Rybín. V rámci podvečerního programu jsme si poslechli připravené referáty a rozšiřovali geografické znalosti při hře Země.

Brzy po ránu jsme vyrazili na celodenní přechod hor do Szklarske Poreby. Naše kroky vedly přes Ručičky na Dvoračky, kde jsme doplnili tekutiny a vydali se na hřebeny. Cestou přes Harrachovy kameny a Vrbatovu boudu jsme se dostali až k Pančavskému vodopádu, kde jsme se kochali výhledem do Labského dolu. Na Labské boudě jsme poobědvali ze svých skromných zásob a přes pramen Labe jsem dorazili až na česko-polskou hranici. Po hřebenové značce jsme zamířili východním směrem k Sněžným jamám, do kterých jsme posléze sestoupili a obdivovali ledovcová jezírka.

Síly postupně ubývaly, slunce pálilo, ale na závěr nás čekal ještě únavný sestup do horského střediska Szklarska Poreba, odkud nás měl odvézt poslední vlak zpět do Liberce. Bohužel se náš návrat prodloužil o 3 hodiny díky závadě na výhybce, takže jsem do Liberce dorazili až po 23. hodině.

Fotodokumentaci kolegy Marka Dlouhého najdete zde.

Exkurze se zúčastnilo celkem 8 studentů semináře, kteří si kromě únavy a puchýřů odvezli nezapomenutelné zážitky a nové poznatky o přírodě Krkonoš.

Jan Divišek