Terénní exkurze Krkonoše

Na dno svých sil si sáhli studenti semináře ze zeměpisu pro 3. ročník, kteří absolvovali terénní exkurzi do Krkonoš.

V pondělí 6.6. jsme se vydali brzy odpoledne vlakem z Liberce do Harrachova, kde nás čekal sedmikilometrový pěší přesun na Studenov. Naším útočištěm se stala turistická chata Rybín na hřebeni Čertovy hory mezi Harrachovem a Rokytnicí nad Jizerou. V rámci večerního programu jsme si  nejprve rozšiřovali geografické znalosti při hře Země a následně trénovali své vyjadřovací schopnosti při společenské hře Aktivity.

Brzy po ránu jsme vyrazili na celodenní pochod do Szklarske Poreby. Naše kroky vedly přes Ručičky na Dvoračky, kde jsme doplnili tekutiny a vydali se na hřebeny. Cestou přes Harrachovy kameny a Vrbatovu boudu jsme se dostali až k Pančavskému vodopádu, kde jsme se kochali výhledem do Labského dolu. Na Labské boudě jsme poobědvali ze svých skromných zásob a přes pramen Labe jsem dorazili až na česko-polskou hranici. Po hřebenové značce jsme zamířili východním směrem k Sněžným jamám, do kterých jsme posléze sestoupili a někteří členové výpravy neodolali a svlažili se v jednom z místních ledovcových jezírek. Ještě před cestou si každý účastník připravil tematický výstup na předem zadané téma, který přednesl ostatním účastníkům na odpovídající zastávce.

Síly postupně ubývaly, slunce pálilo, ale na závěr nás čekal ještě únavný sestup do horského střediska Szklarska Poreba, odkud nás poslední vlak odvezl zpět do Liberce. GPS přístroj nám před nástupem do vlaku ukázal ušlou vzdálenost 27 kilometrů, naši trasu si můžete prohlédnout zde. Fotodokumentaci najdete zde.

Exkurze se zúčastnilo celkem 12 studentů, kteří si kromě únavy, puchýřů a spálenin od sluníčka odvezli nezapomenutelné zážitky a nové poznatky o přírodě Krkonoš.

Jan Divišek

2016-06-07 vyskovy profil trasy DSC_0863 DSC_0874 DSC_0887 DSC_0894 DSC_0906