Vlajka pro Tibet na Jergymu

Ve čtvrtek 10. března si připomínáme 57. výročí tibetského povstání. Naše škola se  připojila k mezinárodní kampani “Vlajka pro Tibet”, která má vyjádřit podporu ochraně lidských práv nejen Tibeťanů, ale i ostatních obyvatel Čínské lidové republiky.

Studenti septimy u této příležitosti připravili o velké přestávce před sborovnou školy pro studenty naší školy malý happening, při kterém podávali tibetský čaj a chléb a vytvořili informační poster, ve kterém představili základní fakta o Tibetu. Atmosféru akce můžete nahlédnout v níže přiložené fotogalerii.

Další informace z webu Lungta.cz:
Mezinárodní kampaň “Vlajka pro Tibet” vznikla v polovině devadesátých let v západní Evropě. Akce probíhá každý rok 10. března, v den výroční povstání Tibeťanů proti čínské okupaci Tibetu. Při povstání v roce 1959 zemřelo více než 80 000 Tibeťanů, přes milion Tibeťanů zemřelo v následujících letech ve vězeních, pracovních táborech nebo v důsledku hladomoru. Cílem kampaně je poukázat na dlouhodobé porušování lidských práv v Tibetu. Česká republika se ke kampani připojuje pravidelně od roku 1996, kdy tibetskou vlajku vyvěsila první čtyři česká města. V loňském roce se k akci připojilo 697 obcí, měst, městských částí nebo krajů. Stovky vlajek vlají každoročně např. v Německu, Francii, Belgii a dalších zemích. Vlajky vyvěšuje celá řada škol, včetně Univerzity Karlovy a kromě různých organizací také spontánně mnoho občanů ČR. Po celé ČR probíhá v průběhu března řada akcí na podporu Tibetu.

Kampaň Vlajka pro Tibet má především symbolický charakter a je vyjádřením solidarity s Tibeťany. Tibetská vlajka je jedním z nejvýraznějších symbolů, který Tibeťané v Tibetu používají při nenásilných protestech. Za její vyvěšení jim hrozí až několikaleté tresty vězení. Letos kampaň v České republice proběhla už podvacáté.