Lavina slam poetry

Studenti třetích ročníků a jejich učitelé dostali dárek v podobě živé ukázky slam poetry.

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie

Studenti přicházeli ve středu do Domečku často bez jasné představy, co od ochutnávky slam poetry očekávat. Trojice performerů jim v mžiku dokázala, že poezie není mrtvá, že může otevřít otázky, které je samotné zajímají a že k její prezentaci může patřit rytmus, pohyb i trocha vulgarismů. Lavina originálních myšlenek je úplně zachvátila. A učitelé? Byli na tom stejně. Navíc viděli své žáky, jak jsou nadšení a ani nedutají, aby jim nic neuniklo.

Přinášíme reakce některých z nich:

Filip: Upřímně, moc jsem od toho nečekal, poezie mi nikdy nic neříkala a často jí ani nerozumím. Ale dnešní program mě velmi mile překvapil. Při poslechu textů i při komunikaci performerů s námi jsem se mnohokrát pobavil a zasmál. Především se mi líbilo používání  slovní zásoby blízké mé generaci, protože je plná anglicismů a různých vtípků z internetu - to za mě udělalo z nudné poezie něco naprosto skvělého.

Hanka: O slam poetry už jsem dříve slyšela, takže jsem zhruba věděla, co očekávat. Stejně jsem ale byla zaskočená intenzitou některých projevů. Nejvíce mě zaujala Sofie. I když se se vším, co říkala, neztotožňuji, zasáhla mě.

Kačka: Od dnešního programu jsem upřímně žádná očekávání neměla (kromě doporučení od  učitelů), protože jsem jednoduše na žádném přednesu poezie nebyla. Přesto se mi úplně všechny básně a jejich přednesy hrozně líbily. Je škoda, že si o současných umělcích obecně ve škole nepovídáme více.

Jonáš: Musím říct, že jsem očekával něco jiného. Myslel jsem si, že půjde o improvizaci: my navrhneme slova a oni z nich budou skládat "z patra" básně. Překvapilo mě, že už je měli připravené. Budili ve mně různé emoce, když měnili tóny hlasu nebo se na chvilku odmlčeli. Forma interpretace na mě zapůsobila.

 

Markéta: Dnešní Slam poetry program mě nečekaně nadchl. Sofiinu poezii jsem znala. Nečekala jsem, že se mi bude program tak moc líbit. Zažili jsme jiný a moderní pohled na poezii. 

 

Lucka: Neuměla jsem si úplně představit, jak bude program vypadat, ale byla jsem velmi mile překvapená.  Byl to úplně jiný styl básní, než jsem si představovala a s jakými se normálně setkáváme. Ráda bych klidně někdy zašla na soutěž v slam poetry, protože každý z přednášejících měl svůj styl a ve větším počtu performerů by mohl být výsledek ještě zajímavější. 

Adéla: Zaujal mě jak přednes, tak i texty. Texty mě zaujaly hlavně z toho důvodu, že byly srozumitelné, současné, V některých jsem se i dokonce sama viděla.

Jana: Nečekala jsem, že program bude ve stylu "stand up show" a plný emocí. To mě mile překvapilo a celý jsem si ho užila. Líbila se mi upřímnost i přidání trochy vulgarismů, protože to podle mě vystihuje dnešní dobu, kde si každý může říkat, co chce. Nejvíc se mi líbilo Sofiino vystoupení, její přednes, emoce a téma básní, které vystihovaly obyčejné momenty v životě.

Markéta Langerová z 3.B napsala:

Dne 13.12. se na naší škole uskutečnila přednáška pro třetí ročníky na téma slam poetry. Moderoval ji jeden ze slamerů Dr. Filipitch a dalšími performery byli architekt Ing.Puding a studentka právní akademie Sofie. Tito lidé na naši školu přišli se záměrem ukázat studentům, že poezie není nuda a patří do moderního světa. Předvedli své autorské texty a vybraní diváci z publika měli možnost jim udělit body, které pak rozhodly v soutěži o nejlepšího slamera. Přednáška u studentů sklidila obrovský úspěch, pojďme se podívat na některé reakce. 


„Bylo to vcelku zábavné i poučné, trio mi přišlo dobře vyvážené, co se věku a životní situace týká, díky tomu byly slamy různorodé a stále zajímavé,” podělil se o zážitek student septimy.   

„Přednáška se mi moc líbila, už jen kvůli tomu, že to je něco, co nevidíme každý den. Mile mě překvapilo jedinečné pojetí autorské poezie slamerů. Až se naskytne příležitost, ráda se půjdu podívat na nějaké jejich vystoupení,” řekla nám studentka 3.L

„Zpočátku jsem vůbec netušil, o co půjde, ale výsledný program mě mile překvapil. Texty mě často pobavily a byly velmi kreativní. Líbilo se mi, že témata textů a užitá slovní zásoba byly mířené na lidi v našem věku,” sdělil nám student 3.A