Literární exkurze pro 3. ročníky do Prahy

Na začátku května se zájemci ze tříd 3. A a septimy účastnili ročníkové exkurze do Prahy. V průběhu téměř celého týdne jsme viděli nejen velké množství kulturních památek, ale navštívili jsme i několik zajímavých výstav a zhlédli dvě divadelní představení.

Vítkov
Vítkov

Ubytováni jsme byli na pražských vysokoškolských kolejích. Místo trochu z ruky, ale na spoj jsme se mohli spolehnout do pozdních nočních hodin, i když někdy jsme jej stíhali poněkud na poslední chvíli. Vždy jsme ale nakonec spali „doma“.

Program byl volnější, povinné byly dvě velké akce denně, ve zbytku času byly v nabídce další cíle, ale záleželo na vkusu studentů. Někdo zvolil místo kultury setkání s kamarádem nebo odpočinek ve vyhlášené kavárně nebo restauraci. Nejzajímavějšími body programu byla představení divadla Sklep a jejich Besídky, Žítkovské bohyně Pod Palmovkou a beseda na téma inflace v Knihovně Václava Havla. Zvlášť adaptace románu od Kateřiny Tučkové byl mimořádně silný zážitek, i když emocionálně trochu vyčerpávající. Následná recitace klasických básní v přilehlé uličce po představení ale náladu opět pozvedla.

Z navštívených galerií stojí za zmínku Dox se třemi aktuálními výstavami. Program byl ale nabitý, a tak i po několika drobných nedorozuměních (některé galerie mají v pondělí i v úterý zavřeno, ale aplikace GoOut s tím nepočítá), se stále nabízelo mnoho dalších cílů. Workshop o nesvobodné tvorbě v KVH, výstava Saudkových komixů v Tančícím domě, elektricko-psychedelická výstava pod Hradem, Sovovy mlýny, Kampa, chrám Cyrila a Metoděje v Resslově ulici, navzdory právě probíhajícímu výročí bohužel zavřený. Čtvrtek byl věnován procházce po Praze, která už byla poznamenána notnou únavou. I tak jsme ale zvládli obejít okruh sestávající z Žižkovské věže, památníku na Vítkově, ze Starého Města, Stínadel, Anežského kláštera, Náplavky a celou velkou exkurzi symbolicky uzavřela pietní návštěva hřbitova na Slavíně. Závěrečné posezení na jedné z Vltavských lodních restaurací bylo už opravdu jen vrcholem celé akce. Příště stačí jen doladit drobnosti a těšíme se znovu!