OHLÉDNUTÍ ZA 56. PEDAGOGICKOU POEMOU V KARLOVÝCH VARECH
Kéž je ohlédnutí za karlovarskou 56. Pedagogickou poemou bylo inspirativní pozvánkou k účasti na školním kole a k získání možnosti zúčastnit se i 57. Pedagogické poemy ve Znojmě.

Mnozí už u nás ve škole vědí, co je Pedagogická poema, komu je určena, jaký je její obsah i to, že se každý ročník koná v jiném městě, v němž je střední pedagogická škola (a pedagogické lyceum), i to, že vyhlašovatelem každého nového ročníku je pořádající pedagogická škola a Asociace středních pedagogických škol ČR. A mnozí z nás (učitelů i studentů) si ještě pamatují na 55. ročník, jehož hostiteli, pořadateli a organizátory byla právě naše škola.
56. Pedagogická poema se konala v Karlových Varech 11. – 13. listopadu 2024 a to s obvyklým programem zahrnujícím především veřejná vystoupení účastníků v jednotlivých disciplínách a semináře pro studenty vedené odbornými lektory pro příslušné disciplíny.
Stejně jako v předchozích ročnících ani na tomto nechyběli zástupci naší školy postoupivší na základě školního kola: Marie Majerová (2. M – disciplína přednes), Tereza Morávková (4. L – disciplína čtení) a Tomi Masařík (4. L – disciplína improvizované vyprávění). Jejich osobní dojmy jsou nejen ohlédnutím za karlovarskou přehlídkou.
*Vzpomínané představení „VYSLOVIT – USLYŠET, VÁŽNĚ – NEVÁŽNĚ aneb RECITACE ŽIJE“ v podání lektorek seminářů (Jany Machalíkové, Hany Patrasové a Gabriely Sitové Zelené) bylo součástí doprovodného přehlídkového programu.
Tereza Morávková, 4. M:
"Pedagogickou poemu jsem si zažila již před rokem, když se pořádala na naší škole. Díky tomu jsem si mohla vyzkoušet jak roli účastníka, tak roli organizátora a musím uznat, že oboje mělo své kouzlo.
Nebylo pochyb, že by to letos nebylo kouzelné, už jen díky samotným Varům, které jsme měli možnost si projít ve volných chvílích. Mimo to jsme trávili čas v hledišti, s kamarády, nebo na seminářích, kde nám skvělí a přátelští lektoři pomohli s přípravou na naše výstupy a dostali jsme od nich cenné rady. Samotné výstupy tak proběhly hladce a bez většího stresu.
Nezapomenutelnou vzpomínkou pro mě bude program, který si připravily samy lektorky. Byl to večer plný humoru, dramatičnosti a úžasu, během kterého nám ukázaly, jak vypadá přednes profíků z oboru. "*
Tomi Masařík, 4. M:
"Pedagogická poema byla jeden velký úžasný zážitek. Poznal jsem spoustu nových inspirativních lidí, kteří mají podobné zájmy jako já. O konverzaci tedy nebyla nouze. Shledal jsem se s mými známými z minulých let. S novými, se starými, i s neznámými lidmi se na této přehlídce lehce vedou všelijaké konverzace a prochází nádherná města – letos Karlovy Vary. Od zahájení do posledních slzavých loučení uplynulo dohromady pouhých 50 hodin. 50 intenzivních hodin, z toho 4 prospané, 7 strávených na semináři, 5 v hledišti a 2 minuty na jevišti. Zbytek čistá radost a pohoda. Pedagogická poema je nezapomenutelná a neopakovatelná. Plížení tichou chodbou na cizí pokoj. Zpívání s kytarou. Krása nového prostředí. Usměvaví lektoři. Podpora od neznámých lidí, kteří jsou z výstupu vystrašení stejně jako vy. Radost z překonání sebe sama. Přijetí ve skupině. Probdělé noci. Radost, smích a poezie. To vše pod názvem Pedagogická poema."
Marie Majerová, 2. M:
"Pro mě byla Poema úžasnou zkušeností.
Ze začátku jsem vůbec nevěděla do čeho jedu a měla jsem trošku strach z toho, že tam nebudu nikoho znát, ale celé to nemohlo dopadnout lépe. Všichni tam byli hrozně přátelští a semináře byly hodně obohacující. Na Poemu bych si ráda zajela znovu a opravdu se mi tam líbilo. Celý program probíhal buď na intru, kde jsme byli i ubytovaní, nebo v Karlových Varech či v tamním kině Drahomíra.
První den byl celý dost hektický a pro mě osobně trošku stresující, ale tím, že jsem přednášela hned jako první, ze mě všechen ten stres brzy opadl a potom jsem si už mohla Poemu naplno užívat.
Druhý den už byl celý více v klidu a dokonce jsem se svou novou kamarádkou stihla i návštěvu Karlových Varů. Dopoledne jsme viděli první část improvizovaného vyprávění a odpoledne nás čekaly další semináře. Večer nás pak v kině Drahomíra čekalo úžasné recitační vystoupení VYSLOVIT – USLYŠET, VÁŽNĚ – NEVÁŽNĚ aneb RECITACE ŽIJE a účinkovaly v něm Gabriela Zelená Sittová, Hana Patrasová a Jana Machalíková, které byly ještě s Tomášem Mohaplem Doležalem, Jakubem Trojákem a Františkem Oplatkem našimi lektory.
Třetí den už byl zase lehce hektičtější vzhledem k odjezdu domů, ale i přes to jsme stihli ráno ještě jednu návštěvu Karlových Varů, konkrétně kolonády. Poemu bych určitě doporučila všem, které alespoň trochu zajímá přednes, čtení nebo improvizované vyprávění.
Byly to velmi pestré tři dny, které jsem si moc užila. Takže pokud nad tím přemýšlíte, určitě to zkuste!"
Kéž je ohlédnutí za karlovarskou 56. Pedagogickou poemou a osobní vzpomínky na ni i pozvánkou k účasti na školním kole a k získání možnosti zúčastnit se i 57. Pedagogické poemy, národní přehlídky v přednesu, čtení a v improvizovaném vyprávění žáků středních pedagogických škol a pedagogických lyceí v listopadu 2025 ve Znojmě.