Po stopách zakladatelky českého románu

V druhém týdnu nového školního roku se vydali studenti 3.A, 3.B a septimy stezkou Karoliny Světlé, vedoucí malebnou krajinou v okolí Světlé v Podještědí, aby poznali místa spojená s tvorbou této spisovatelky.

3.A
3.A

Naučná stezka měří necelých osm kilometrů a tvoří ji 12 informačních panelů. Studenti zjistili, co Karolinu Světlou do Podještědí přivedlo, jak se sžívala s místními lidmi, jejichž osudy jí byly inspirací. Uvědomili si, jak lidé vnímali krajinu, jaký význam v ní měla hora Ještěd, ke které se vztahovalo mnoho pověr a která spolu s celým hřebenem tvořila česko-německou jazykovou hranici. Ve Světlé, Hodkách, Rozstání i Vesci studenti viděli, jak dnešní obyvatelé pečují o původní architekturu a jak do krajiny začleňují moderní domy. Že lidé mohli žít i ve skalních obydlích, se žáci přesvědčili pod kopcem Horka, kde se nachází Skalákovna, dějiště povídky Skalák, která byla obývána ještě v 60. letech minulého století.

Literární exkurzi přálo počasí, bylo tedy příjemné na chvíli opustit školní lavice a poznávat literární historii jinou formou.