Praha kulturní a historická

Tradiční literární exkurze pro studenty třetích ročníků a septimy proběhla ve dnech 10. - 14. června

Vítkov
Vítkov

První den společného týdne jsme prožili ještě v Liberci. Dopoledne jsme se ve skupinkách formou Action Boundu prošli centrem Liberce a našli jsme místa, kde byla umístěna první liberecká knihovna, kde a za jakých okolností vzniklo první divadlo, kde žil v dětství Vlasta Burian nebo v jakých hotelech byli ubytováni B. Němcová nebo J. Neruda, když naše město navštívili.

Další dny jsme už naplno prožili v Praze. Kulturními programy a workshopy se neustále proplétalo ústřední motto letošní exkurze, a tím byla absurdita. Navštívili jsme divadelní představení Pankrác 45 a prožívali jsme s postavami L. Baarové, A. Mandlové a H. Krupkové strach z odsouzení poválečnými lidovými soudy. Na workshopu ve Werichově vile jsme se zkusili vžít do náročnosti volby umělců, kteří v době totality nechtěli tvořit podle dobových pravidel. Prošli jsme si Staré Město a hledali stopy F. Kafky, v Galerii DOX jsme si prohlédli, jak výtvarní umělci chápou význam kafkovského pocitu, a také jsme tvořili vlastní díla na toto téma. V muzeu F. Kafky jsme pak získali celkový pohled na život a tvorbu tohoto světoznámého německy píšícího pražského spisovatele. Vyvrcholením programu bylo setkání s tvorbou Václava Havla. Byli jsme na Zahradní slavnosti, kterou u míčovny pražského hradu pořádala Knihovna Václava Havla. Její ředitel Jáchym Topol předčítal z nově vydané Havlovy knihy Někam jsem to ukryl. Ke knize promluvil M. Žantovský. Zajímavá byla i beseda, kde s námi E.Tabery a J. Pehe hovořili o občanské společnosti a jejím fungování. Tohoto tématu jsme se v souvislosti s čecháčkovstvím dotkli také na workshopu Havel v kostce, konaném v knihovně Václava Havla.

Exkurze byla doplněna ještě dalšími zážitky: pohledem na Prahu z výšin Žižkovské televizní věže nebo z hradeb Vyšehradu a Pražského hradu, západem slunce od jezdecké sochy Jana Žižky. Prošli jsme si malebnou Kampu, Karlův most a další krásná místa našeho hlavního města.