Studenti Kvarty na Jazykovém pobytu v Berlíně

Ve dnech 18. až 22. října 2015 se skupina deseti studentů z třídy Kvarta zúčastnila zahraničního jazykového pobytu v Berlíně.

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie

Tento pobyt se uskutečnil v rámci projektu Jergym jazykům otevřený realizovaného v rámci Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost z prostředků Evropského sociálního fondu a státního rozpočtu České republiky („Výzva č. 56“).

Naše cesta začala v neděli 18. října před polednem u školy, kde nás vyzvedl autobus cestovní kanceláře JH Travel, ve kterém již byly tři skupiny studentů se svými učiteli. A to ze Střední průmyslové školy z Ostrova nad Ohří, Střední pedagogické školy z Karlových Varů a ze Základní školy z Toužimi. Celkem nás tedy bylo 55 studentů a 6 učitelů. O bezproblémovou cestu se staral řidič autobusu Míra. Rozjeli jsme se z Liberce směrem na Žitavu a Drážďany, a zhruba ve čtyři hodiny odpoledne jsme byli v Berlíně. Po dojezdu do Berlína jsme začali prohlídku města na Potsdamer Platz – supermoderní části “nového Berlína“. Nevynechali jsme také Památník holocaustu poblíž Braniborské brány. V podvečer jsme se pak ubytovali v mládežnické ubytovně ve Wannsee poblíž Berlína, kde se o nás velmi dobře starali po celý pobyt.

V pondělí dopoledne absolvovali studenti první lekce jazykového kurzu ve škole DiD Deutsch-Institut Berlin GmbH. Odpoledne jsme se už pak všichni společně věnovali prohlídce skleněné kupole na budově Reichstagu (sídlo dnešního Spolkového sněmu), poté jsme se vydali k Braniborské bráně a reprezentační třídou Unter den Linden k muzejnímu ostrovu (Museumsinsel). Zde jsme si pak prohlédli Pergamonmuseum se všemi skvosty, které toto muzeum může svým návštěvníkům nabídnout (mj. Ištařina brána nebo rekonstrukce brány v antickém Mílétu).

V úterý se nejprve studenti zúčastnili dalších lekcí němčiny, odpoledne jsme se pak všichni vydali k berlínské televizní věži na náměstí Alexanderplatz. Výtahem jsme vyjeli až do skleněné kupole ve výšce 203 m, odkud jsme si mohli prohlédnout celou více než třímilionovou německou metropoli. Následně jsme se přesunuli autobusem do západního Berlína přes přejezd Checkpoint Charlie (bývalý hraniční přechod), na nejživějším bulváru města – Kurfürstendamm jsme se zastavili u symbolické ruiny kostela Gedächtniskirche a prohlédli si nesmírně zajímavé muzeum Story of Berlin, které mapuje více než sedmisetletou historii města. Součástí expozice byl i protiatomový kryt, který měl poskytnout útočiště Berlíňanům v době tzv. „Studené“ války.

Ve středu odpoledne zakončili studenti kurz výuky němčiny v jazykové škole a obdrželi certifikát o jeho absolvováníOdpolední program vyplnila zastávka u většího originálu Berlínské zdi – East Side Gallery (1,3 km) zdobeného díly asi 100 malířů. Poté nás čekal přejezd autobusem na nové berlínské letiště Brandenburg. Ač je letiště v podstatě téměř celé připraveno pro cestující, počítá se s jeho uvedením do provozu až v roce 2017. My jsme ale měli možnost autobusové vyjížďky s průvodcem po venkovních prostorách letiště, a nahlédli jsme rovněž do odjezdové haly. S Berlínem jsme se pak rozloučili ve večerních hodinách na náměstí Alexanderplatz, kde jsme se všichni mohli přesvědčit jak vysokým tempem to ve městě neustále žije.

Poslední den pobytu v Německu jsme se vydali nejprve do tzv. „Tropical Islands“, což je umělé tropické letovisko umístěné uvnitř nepoužívaného hangáru Nachází se zde tropické prostředí s deštným pralesem, umělým sluncem, palmami, orchidejemi a ptačím zvukem, hlavní atrakcí areálu je tzv. „Tropické moře“ s přibližně 4 400 m2 tropického bazénu. Po vykoupání a odpočinku mezi stovkami dalších návštěvníků komplexu jsme odjeli do Drážďan k prohlídce Gläserne Manufaktur firmy Volkswagen. Všichni jsme tak mohli nahlédnout do útrob hypermoderního závodu na montáž automobilů Volkswagen – konkrétně typů Touareg, Phaeton a CC.


Celý pobyt v Berlíně včetně veškeré výuky němčiny ohodnotili všichni naši studenti velice kladně, moc se jim zde líbilo a určitě se sem všichni opět rádi podívají.