Výměnný pobyt ve Švýcarsku 2017

Ve dnech 7.5. až 13.5. se studenti druhých a třetích ročníků zúčastnili tradičního výměnného pobytu ve švýcarském Heerbruggu. Přečtěte si zprávu o průběhu jejich návštěvy a podívejte se na fotogalerii z akce.

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie

Ve dnech 7.5. až 13.5. se studenti druhých a třetích ročníků zúčastnili výměnného pobytu ve švýcarském kantonu St.Gallen. Jednalo se již o 29. výměnu našich studentů s těmi švýcarskými. Akce začala v 7:15 ráno 7. 5., kdy měli studenti sraz před budovou školy, odtud vyrazili přes Prahu směrem k hraničnímu přechodu v Rozvadově. Cestou stavěli několikrát u dálnice, kde byla možnost zakoupit si občerstvení na cestu a využít toalety. Přes Rozvadov se vydali směrem na německý Mnichov a dále přes Rakousko až do švýcarského Heerbruggu, kde se nachází škola, kam chodí švýcarští studenti, kteří se účastnili výměny.
   Hned první den ihned po příjezdu studenti dorazili do svých hostitelských rodin a měli volný čas na seznámení se s rodinami švýcarských studentů a s jejich týdenním domovem. Druhý den ráno byl sraz před školou v Heerbruggu brzy ráno už v 7:50 hodin, v dopoledních hodinách se pod vedením švýcarských studentů mohli projít po škole a navštívit místní výuku, následovala ukázka fyzikálních a chemických pokusů pod vedením p. profesora Poživila. Oběd měli studenti v místní školní kantýně a měli na výběr ze tří chodů. Odpoledne se vydali do hlavního města nesoucí stejné jméno jako kanton, do kterého na výměnu přijeli, St. Gallen. Zde navštívili klášterní knihovnu a mohli si prohlédnout originály rukopisů sahajících až do 6. století. Následně navštívili i samotný klášter, odkud dostali rozchod do malebného městečka. Po návratu do Heerbruggu se vydali se svými švýcarskými protějšky zpět do rodin, kde se měli možnost lépe poznat.
   V úterý se kvůli špatnému počasí studenti nevydali na venkovní program, nýbrž do velkého centra Technorama, které je obdobou české IQlandie. Tam na ně čekal zajímavý program z oblasti fyziky a chemie. Po obědě se studenti vydali do Winterthuru, který se nachází nedaleko Technoramy, tam dostali volný rozchod na prohlídku města. Po návratu do Herrbruggu se opět studenti vydali do svých rodin.
   Středa začala prohlídkou sýrárny ve městečku Stein v kantonu Appenzell, kde si studenti mohli prohlédnout výrobu tradičních švýcarských sýrů a i si je jako malý suvenýr zakoupit. Ze sýrárny se studenti vydali do samotného městečka Appenzell, kde proběhl oběd a prohlídka místní tradiční architektury. Odpoledne bylo pro studenty volné a mohli tak trávit čas se svými švýcarskými kamarády.
   Ve čtvrtek se studenti vydali do německé Kostnice do domu Jana Husa, zúčastnili se prohlídky, kde vyplnili pracovní list na základě prohlídky muzea o Janu Husovi. Následovala individuální prohlídka historického centra města a mohli si jít zakoupit oběd. Z Kostnice se trajektem přepravili na druhý břeh Bodamského jezera do malebného městečka Meersburg, kde si mohli prohlédnout nejstarší německý hrad a zakoupit suvenýry či zmrzlinu. Z Meersburgu se přesunuli o kousek dále do obce Unteruhldingen, kde se nachází exhibice a archeopark historických budov z doby pravěku. Během prohlídky se dozvěděli plno zajímavých informací o životě původních obyvatel a stavbě přístřešků. Odtud se již vydali zpět ke škole, kde byl jako obvykle rozchod do rodin.
   Pátek probíhal hladce, dopoledne studenti navštívili lázně v městečku St. Margaretten nedaleko od Heerbruggu a odtud se vydali do městečka Rorschach na břehu Bodamského jezera, kde se zastavili na oběd. V odpoledních hodinách je pak čekala návštěva čokoládovny Maestrani v obci Flawil, kde si prohlédli výrobní linku a mohli ochutnat různé druhy čokolády a následně si mohli čokoládu za přijatelnou cenu zakoupit i v místním obchodě. Z čokoládovny se vydali zpět do Heerbruggu, kde je v podvečer čekala v místním hudebním klubu závěrečná “party” na rozloučenou. Tam dostali student volný program dle vlastního uvážení, tak jak se jim chtělo.
   V sobotu ráno se pak všichni sešli u autobusu u školy, proběhlo loučení a česká návštěva mohla vyrazit směrem do České republiky po stejné trase, kterou jela do Švýcarska. Do Liberce dorazili kolem 7 hodiny večerní a následně se rozešli do svých českých domovů.

sepsali Vít Rutkovský a Václav Bergl

Fotogalerie z průběhu akce